Sikeres műhelyvita a doktori házi védésen

Neurológiai Osztályunk logopédusa, Szabó Pál Tamás sikeresen védte meg disszertációját kórházunk auditóriumában rendezett műhelyvitán. A doktorandusz a stroke-betegek nyelési képességeinek felmérési lehetőségeit kutatja, ami azért is fontos, mert a stroke-ot követően a betegek csaknem fele érintett diszfágiával (nyelészavar), melynek legsúlyosabb következménye az aspirációs tüdőgyulladás lehet. Megfelelő ellátással; korai szűréssel, a nyelési zavar nyomon követésével ugyanakkor a szövődmények kockázata csökkenthető. Szabó Pál Tamás disszertációjában egy nemzetközi nyelészavar felmérő módszert adaptált és validált magyar nyelven (GUSS-H), ami az Orvosi Hetilapban is megjelent és ingyenesen elérhető a szakemberek számára. A doktori disszertációt a javasolt módosítások elvégzését követően a bizottság benyújtásra javasolta.
A disszertáció címe: Aspiratiorizikó-szűrés akut stroke-ban. Témavezető: Dr. Balogh Zoltán, főiskolai tanár, tanszékvezető, dékánhelyettes. Konzulens: Dr. Folyovich András, kórházunk osztályvezető főorvosa. A bizottság elnöke Prof. Dr. Hirschberg Andor osztályvezető főorvos, címzetes egyetemi tanár, belső tagja Prof. Dr. Nyáry István emeritusz professzor, külső tagja Dr. Kas Bence egyetemi docens, az opponensek pedig Dr. Szabó Edina főiskolai docens és Dr. Zakariás Lilla egyetemi adjunktus voltak.
Gratulálunk és sok sikert kívánunk a disszertáció végső védéséhez!