Intervenciós Radiológiai Részlegünkön elvégeztük első angiographias vizsgálatunkat és egy másik betegen első ultrahang vezérelt rádiófrekvenciás ablációs (RFA) beavatkozásunkat!
Az intervenciós radiológia vizsgálja és kezeli is a daganatokat.
Az angiogrphias beavatkozások során az érpályába juttatott kontrasztanyaggal a test bármely pontján levő ereket tudunk vizsgálni. Az érelváltozások diagnosztikus vizsgálata mellett számos terápiás beavatkozást is el tudunk végezni:
Alsó végtagi diagnosztikus angiographák
Alsó végtagi és egyéb érszakasz dilatatív beavatkozásai (PTA és stentelés, végtagmentés)
Vérzésembolizáció (traumás érsérülés, vérző tumorok)
Tumorembolizáció, tumor chemoembilizáció (daganatterápia)
VCI filter behelyezés
Port-beültetés
Az ablációk során ultrahang vagy CT-vezérléssel, perkután (azaz bőrön keresztüli) különböző fizikai vagy kémiai folyamatokat felhasználva (pl. rádiófrekvenciás vagy épp mikrohullámú sugárzás) a daganatos gócba vezetett speciális tűelektróda segítségével igen magas lokális hőhatást fejtenek ki. Ezáltal a daganatos eltérésben és annak környezetében néhány centiméteres átmérőjű gömb vagy ovális alakban képes szöveti elhalást (égetést) okozni. Az ambulánsan elvégezhető abláció hatékony kezelési forma lehet a máj-, vese-, csontok- vagy épp a tüdő primer- vagy áttéti daganatainak esetében. A kezelés gyorsabb és megfelelően alkalmazva lényegében ugyanolyan eredményes lehet, mint a hagyományos műtéti eljárások.
Ezen minimálisan invazív beavatkozásnak hála a műtétre vagy altatásra nem alkalmas betegek esetében is végezhető eljárás, ami után a betegnek lényegesen rövidebb időt kell a
kórházban töltenie és jelentősen lerövidül a felépülési idő is.
A képeken a DSA laborban végzett tumoros érfestés látható Dr. Bánsághi Zoltán és Dr. Pölöskei Gergely végzik az első beavatkozást.