Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Rehabilitációs Osztály

II. kerület, Ali u. 14.

Osztályvezető főorvos: Dr. Máttyus Anna gyermekpszichiáter (Önéletrajz)

Telefonszám: 345-0601

Főnővér: Dr. Kissné Vass Rózsa

Ágyszám: 25

A részleg feladata, beavatkozások

Pszichiátriai rehabilitáció az a folyamat mely a betegség megjelenésétől, illetve felismerésének pillanatától a beteg társadalomba való visszaillesztésig tart.

Az osztályon történő gyógykezelés folyamatrendszere a korrekt diagnózis, pszichoterápiás segítségnyújtás, szükség esetén gyógyszeres kezelés, szociális közösségbe visszaintegrálás (család, közösségek: iskola, óvoda, gyermekotthonok, stb.).

Rehabilitációs osztályként elsősorban más szomatikus osztályok, pszichiátriai intézmények, nevelési tanácsadók által jelzett gyermekek nehézségeinek alapos feltérképezéséhez és rendezéséhez nyújtunk osztályos hátterű lehetőséget 3-18 éves korosztály számára.

Feladat: A gyermek tüneteinek, körülményeinek, csoportos és egyéni helyzetben való megfigyelése, az oki háttér alapos megismerése. Ezt követően egyénre szabottan probléma orientált pszichoterápia kijelölése, szükség esetén azt kísérő gyógyszeres kezelés.

Működés: :Az osztályon párhuzamosan működik:

• 2-3 hetes diagnosztikus csoport: komplex diagnózis, terápiás stratégiák kialakítása.

• rehabilitációs csoport: Kórállapotból adódóan szükségnek megfelelően több héttől esetleg hónapok.

Táborok : elsősorban nyári szünidő alatt terápiás táborok: pl. obes gyermekek számára; élményterápiás-, iskolaelőkészítő tábor.

Intézmény adottságai:

• zöld övezetben, szép környezetben, nagy udvarral focipályával rendelkezik

• mivel a Budai Gyermekkórház része, kölcsönösen jó kapcsolat a szomatikus osztályokkal, konzílium, vizsgálatok könnyen elérhetőek

• János Kórházon belül felnőtt pszichiátriai osztály működik, így van lehetőség a kölcsönös kapcsolatra elsősorban 14 és 18 év közötti fiatalok számára, akik számára ma Magyarországon nagyon kevés pszichiátriai intézmény van

• Az osztály munkájában részt vesznek az Iskola Szanatórium dolgozói, 4 tanár, ők segítik az osztályon lévő gyermekek tanulását a terápiás idő alatt

Vizsgálómódszereink:

Diagnosztikus beszélgetés egyénileg és csoportban, családi interjú, pszichológiai tesztek, játékos-, mozgásos-, kreatív foglalkozások.

Tevékenységi körök

Kórképek, osztály profilja:

• Pszichoszomatikus kórképek, evészavarok

• Hangulatzavarok, szorongásos kórképek

• Magatartászavar, beilleszkedési problémák

• Tanulási zavar

• Indulati élet szabályozásának nehézségei

• Érzelmi zavar

• Krónikus szomatikus betegségeket kísérő pszichés problémák

Az osztály nem zárt osztály, így súlyos ön-és közveszélyes gyermekek valamint drogbetegek ellátását nem tudjuk vállalni.

A részleg orvosai, pszichológusai
Orvos neve Munkakör Épület Mellék*
Dr. Máttyus Anna gyermekpszichiáter 1025 Bp. Ali u. 14.
Dr. Kovács Ferenc főorvos 1025 Bp. Ali u. 14.

* A Szent János Kórház központi száma: 458-4500. A negyvenöttel, illetve a negyvenhattal kezdődő  mellékek 458- előtaggal budapesti telefonszámként közvetlenül hívhatóak. Pl. 458-4517.

Betegfelvétel rendje

Ambuláns megjelenést követően jegyezzük elő a gyerekeket osztályos felvételre, a felvétel hétfői napokon történik.

Oktatási tevékenység

Egyetemi diplomával rendelkező szociális munkás hallgatók gyakorlata, tanító, tanárképző főiskolák, egyetemek hallgatóinak oktatása folyamatos.

Ellátási terület
  • országos beutalás szerint beutalóval
  • gyermekorvos
  • iskolapszichológus
  • Család-és Gyeremekjóléti Szolgálat
  • Nevelési Tanácsadók javaslatára, vagy a szülő saját kérésére

A komplex kezelés általában három hét-két hónap, vagy ettől eltérően szükség szerinti.

A részleg története

Korábban Neurózis osztályként ismert részleg 1969-ben jött létre Rózsadombon egy villaépületben, nagy kerttel, tágas játszótérrel, amely segíti a túlzott mozgásigényű, valamint lelkibeteg gyermekek gyógyulását. Fő profilja a tanulási, magatartás zavarral küzdő gyermekek kivizsgálása, szakszerű ellátása és utógondozása. Az osztály munkatársai az elmúlt húsz évben jelentős segítséget adtak az oktatási törvény megalkotóinak, hogy ezeket a gyerekeket állapotuknak megfelelő iskolai oktatásban részesítsék. Az elmúlt 20 évben alternatív pedagógiai műhelyek, szakmai műhelyek működtek az osztály szakmai segítségével. Innen indultak az alapítványi és magániskolák, amelyek tovább folytatják az osztályon kivizsgált és terápiásan beállított gyermekek mindennapi oktatását. Így került be a törvénybe a dyslexia, dysgraphia, dyscalculia fogalma. Kezdetekben 120-150 új beteg került az osztályra ami a 90-es évektől átlag 400-450 betegszámra növekedett. 2007 szeptemberétől a Gyermekrehabilitációs osztály önálló részlegeként, változatlan szakmai kompetenciákkal a régi környezetében működünk. A jelen társadalmi és ismert oktatási helyzet következtében nagy kihívást jelent a gyerekek ellátása, így ebből a szempontból hiánypótló szerepet tölt be részlegünk. 2013. január 1-től az egység ismét önálló osztélyként működik az Ali utcában.